СЪСТАВ: 100% чисто етерично масло получено чрез парна дестилация на листа от КАЯПУТ
INCI: Melaleuca leucadendron cajeputi leaf oil
CAS NUMBER: 85480-37-1
ПРОИЗХОД: Индонезия
ОПАКОВКА : 10 ml стъклен амбър флакон
Дървото Kаяпут (Melaleuca Leucadendron Cajeputi) или познато още, като плачеща хартия , дълголистна хартиена кора или бяла хартиена кора , е растение от семейство мирти Myrtaceae e разпространено в Индонезия, Малайзия, Австралия, Филипините и съседните островни държави. Представлява голямо дърво повече от 20 m височина. Кората му е тип хартиена, обикновено бяла, но също така розова или кремава и има плачещи клони.
Цветовете са кремави, бели или зеленикаво-бели и са разположени на класове по краищата на клоните, които продължават да растат след цъфтежа, понякога отстрани на клоните или в пазвите на горните листа.
Етеричното масло се получава от прясно нарязани зелени листа и дървесни издънки. Колкото по-малко време минава от момента на рязане на материала до дестилирането му, толкова по-високо е качеството на извлеченото етерично масло.
Маслото има жълтеникав цвят. Трудно е да се даде точна дефиниция на миризмата на маслото: тя е сложна, многопластова и също многостранна. Най-силните и най-летливи нотки са горните нотки на ментола и евкалипта, които могат да се усетят веднага, когато капачката на бутилката се отвори. След първата миризма във въздуха се появява камфорна основа и едва след това започват да се появяват различни ноти на камфора. На този етап миризмата се възприема най-остро: тя е прохладна, студена и тревисто-прясна, почти иглолистна.
Свойствата на етеричното масло каяпут, могат да се сравнят със свойствата на маслото от чаено дърво, но с повишени качества.
Свойствата му са известни на австралийските аборигени отдавна. Когато останалият свят мислел, че това е просто плевел, те са използвали листата за заздравяване на рани. В Европа това масло се появява през 1927 г. и много скоро получава признание като ценен антисептик. Самите английски заселници, които имали много ограничен запас от лекарства, последвали примера на аборигените и започнали да използват растението за медицински цели.
Етеричното масло от каяпут е използвано като лечебно средство и против холера и ревматизъм още преди векове от народите на Малайзия и Ява. Днес то е доказало своите антивирусни и антигрипни свойства, което го прави едно от най-добрите противогрипни етерични масла.
Каяпутът има много висок бактерициден ефект (в сравнение с чаено дърво е няколко пъти по-ефективен като антисептик). Етеричното масло е уникално и съдържа комплексни антисептични, аналгетични и спазмолитични свойства.
Етеричното масло успешно се бори с високата телесна температура. Има отхрачващо, изпотяващо и антихелминтно действие. Най-често се използва за проблеми с дихателната система и бронхиалната кашлица. Премахва болки в гърлото (ларингит, фарингит, възпалено гърло), почиства носните проходи, премахва конгестивен ринит, регенерира кожата и премахва афтите в устната кухина.
Често се предписва за лечение на вътрешно възпаление, защото ускорява заздравяването и облекчава болката. Ефикасно при мускулни болки, артрит, артроза, подагра, спортни травми и невралгия.
Облекчава зъбобола. Ефективно е при лечение на отит и възпалителни процеси в ушната мида.
Етерично масло от каяпут, лавандула и роза помагат при чувствителна и възпалена кожа. Облекчава болката и сърбежа при ухапване от насекоми, екзема, псориазис, води до бързо зарастване на рани и възстановяване на кожните клетки.
Комбинира се добре с: бергамот, лавандула, иланг-иланг, портокал, карамфил, индийско орехче, палмароза, кедър, розмарин, смърч, евкалипт, кипарис и лимон.
ТЕРАПЕВТИЧНИ СЪСТАВКИ
» Mетил евгенол
» Бензалдехид
» 1,8-цинеол
» Терпинен-4-ол
» Лимонен
ОСНОВНИ СВОЙСТВА
Бактерицидно, обезболяващо, антисептично, противопростудно, противовъзпалително, имуностимулатор, охлаждащо, противооточно, ранозаздравяващо,
КЛЮЧОВИ ПОЛЗИ
* Премахва херпес и гнойни обриви
* При гнойни пъпки, акне, абсцес, фурункули, флегмони
* Премахва истерични реакции при възрастни и деца (нервно повръщане, нервни тикове и гърчове).
* При остри и хронични респираторни заболявания (на бронхите и белия дроб)
* Подпомага зарастването на рани и възстановяването след травми, навяхвания, счупвания и разтягане на връзки
* Помага при артрит, остеохондроза, неврити и невралгии
* Стимулира растежа на косата, премахва пърхота, нормализира мастната секреция на скалпа
* Премахва отока на лигавиците
* Лекува зъбобол (дефекти на емайла, пулпити и кариеси), премахва гингивити и стоматити
* Повишаване на имунитета
5 СУПЕРПРИЛОЖЕНИЯ
» При респираторни заболявания, простуда, грип
Смесват се 20 капки масло от каяпут с 30 мл. базово масло. Масажира се гръдния кош, гърба и носа. Подходящо както за възрастни, така и за деца
» При артрит, натъртвания, невралгия, ревматизъм, плоски стъпала
Към 2 с.л.базово масло, добавете 2-4 капки масло от каяпут и масажирайте проблемната зона.
» При херпес
-Херпес зостер - бленд с лавандула, вратига, безсмъртниче и тамян в базово масло и мента лютива (само при възрастни) с цел постигане на леко охлаждащ ефект.
-Херпес симплекс - 1 капка каяпут се накапва директно върху херпеса. По 1 капка на всеки час, 4-5 пъти през деня.
» При нервност и депресия
Аромалампа – 1 до 5 капки масло.
» Дезинфекция при грип
Смесете 4 капки каяпут и 2 капки евкалипт и дифузирайте. Дезинфекцията на помещенията се извършва два пъти дневно.
БЕЗОПАСНОСТ:
Не се препоръчва до третия месец от бременността (маслото има леко хормоно-подобно действие), не се препоръчва при астматици.
Може да се използва при деца в подходящо разреждане.
Да се избягва контакт с очите и лигавиците. При контакт изплакнете добре с вода. Преустановете употребата, ако се появи зачервяване или дразнене.
Препоръчва се преди употреба да се направи алергичен тест.
Препоръчва се разреждане за топикално приложение!
СЪХРАНЕНИЕ:
Съхранявайте в тъмен затворен флакон на температура между 5°C и 25°C, далеч от източници на светлина и топлина.
Съхранявайте на място недостъпно за деца и домашни любимци!
ВАЖНО:
Представената информация е обща и не заменя консултациите със специалист. Не носим отговорност за проведено самолечение.